Sakrálne stavby
Mauzóleum rodiny Stephani vo Fiľakove
Mauzóleum rodiny Stephani sa nachádza na kopci malého cintorína, bolo postavené koncom 19. storočia. V súčasnosti sa nachádza v schátranom stave a potrebuje rekonštrukciu. Na tajomnom vršku sa nachádzal cintorín, o čom svedčia aj fragmenty niekoľkých náhrobkov. Na jednom možno rozlúštiť dátum 1882.
Kalvínsky kostol v Zacharovciach
Kostolík v Zacharovciach stojí na neveľkej, ale dominantnej vyvýšenine v obci. Ide o jednoloďovú stavbu s polygonálnym presbytériom a severnou sakristiou, ktorú v neskoršom období zbúrali. V 19. storočí pristavali k južnej stene presbytéria dnes už neexistujúcu vežu a celý kostolík upravili.
Evanjelický kostol vo Vyšnej Pokoradzi
Klasicistický kostol postavený v roku 1797 ako tolerančný bez veže. Sieňová stavba so segmentovým uzáverom. Loď je zaklenutá českými plackami. Na priečelí stojí nová malá predstavaná predsieň. Jednoetážový oltár z roku 1787 je typ barokovo-renesančných protestantských oltárov. Kazateľnica je baroková z polovice 18. storočia, s točenými stĺpikmi a mriežkovou ornamentikou.
Zvonica vo Vyšnej Pokoradzi
Baroková murovaná zvonica s klasicizujúcimi prvkami postavená v roku 1800. Dvojpodlažná stavba s jednopriestorovou dispozíciou a štvorcovým pôdorysom. Nachádza sa v časti Vyšná Pokoradz v strede obce.
Kalvínsky kostol v Nižnej Pokoradzi
Novoklasicistický kostol postavený na staršom základe, rozšírený a prebudovaný v roku 1891. Sieňový priestor s rovným uzáverom, rozšírený transeptom. Má rovné stropy. Fasády s lizénovým rámovaním, na transepte je trojhranný štít. Predstavaná štvorpodlažná veža s nárožnými pilastrami a kordónovými rímsami je zastrešená plochou cibuľou, z ktorej vyrastá štíhly ihlan.
Evanjelický kostol v Čerenčanoch
Základy kostola položili v roku 1826 za pôsobnosti evanjelického farára Samuela Kollára, ktorý bol významný národovedec, historik, pedagóg a jeden zo zakladateľov Učenej spoločnosti malohontskej. Celková výstavba kostola a veže trvala 35 rokov.
Evanjelický kostol v Rimavskej Sobote
Evanjelický tolerančný kostol augsburského vyznania z roku 1790 s vežou z roku 1856.
Kostol sv. Jána Krstiteľa v Rimavskej Sobote
Rímsko-katolícky kostol Sv. Jána Krstiteľa je klasicistický kostol postavený v rokoch 1774 - 1790, vybudovaný na základoch pôvodnej gotickej baziliky z 11. storočia, mimoriadne vzácny je centrálny obraz "Sťatie sv. Jána Krstiteľa, od V. Fischera.
Kostol reformovanej cirkvi v Rimavskej Sobote
Za gotizujúcou fasádou kostola sa ukrýva pôvodný tolerančný chrám z roku 1784, postavený v barokovo-klasicistickom slohu. Pôvodne bol bez veže, s príznačne stroho riešeným sieňovým priestorom, ktorý je po oboch pozdĺžnych stranách lemovaný emporou, nesenou dvoma radmi murovaných pilierov. K staršej barokovej budove chrámu bola v romantickom neogotickom štýle pristavaná veža a v tom istom duchu boli upravené aj jeho fasády.
Artikulárny kostol v Dúžave
Drobná, na pohľad nenápadná stavba stojaca pri malom cintoríne na okraji obce Dúžava (dnes časť Rimavskej Soboty) predstavuje jeden z posledných šiestich zachovaných artikulárnych kostolov na Slovensku. Artikulárnymi sa nazývajú celodrevené evanjelické chrámy postavené podľa artikulov – zákonných článkov –, ktoré boli prijaté v časoch tuhej rekatolizácie, a ktoré umožňovali evanjelikom postaviť si namiesto predtým zabratých kostolov na vyhradených miestach skromné modlitebne. Zachované artikulárne kostoly sú vzácnymi kultúrnymi pamiatkami.
Zvonica v Dúžave
Klasicistická zvonica z 1.polovice 19.storočia.
Kalvínsky kostol v Mojíne
Barokovo-klasicistický kostol postavený na mieste staršieho kostola v polovici 19. storočia. Sieňový priestor s rovným uzáverom a rovným stropom. Fasády sú hladké, podstrešná rímsa pokračuje na štítovom priečelí ako kordónová. Nad skoseným štítom je veža s barokovou laternovou baničkou. Kazateľnica je jednoduchá murovaná, z čias stavby kostola. Drevená protestantská empora na točených vyrezávaných stĺpoch je z prvej polovice 19. storočia.
Kostol sv. Jána Krstiteľa v Rimavských Janovciach
Kostol postavili ako súčasť kláštorného komplexu benediktínov. Išlo o jednoloďovú stavbu s dvojvežovým priečelím, riešením blízky zaniknutému kostolu v Bzovíku. Prvá nepriama písomná zmienka o tunajšom kláštore je z roku 1221, priamo je spomenutý až v roku 1397. Kláštorné budovy sa napájali na severnú stranu kostola.Kláštor zanikol niekedy medzi rokmi 1548 a 1580, pravdepodobne následkom bojov a presadzujúcej sa reformácie.
Kostol reformovanej cirkvi v Rimavských Janovciach
Kostol bol postavený v 14. storočí v gotickom štýle, avšak v rokoch 1804 a 1882 ho výrazne prebudovali.
Kostol sv. Alžbety Uhorskej v Gemerčeku
Neskoroklasicistický kostol postavený v rokoch 1880 - 1883. Jednoloďová stavba s rovným uzáverom presbytéria a predstavanou vežou. Priestory sú zaklenuté pruskými klenbami. Vstavaný chór na dvoch murovaných pilieroch je podklenutý českými plackami. Fasáda je členená horizontálnymi rímsami a polkruhovo zakončenými oknami. Veža je krytá polygonálnym ihlancom. Vnútorné zariadenie v historizujúcom slohu je z prelomu 19. a 20. storočia. Hlavný oltár je v secesnom s obrazom sv. Alžbety Uhorskej zo začiatku 20. storočia.
Kalvínsky kostol v Gortve
Neoklasicistický kostol z roku 1911. Je to sieňový priestor s rovným uzáverom a stropom. Fasáda je členená lizénovým rámovaním. Predstavaná veža je krytá vysokým polygonálnym ihlancom, dosahujúcim na terčíkovú podstrešnú rímsu.
Kostol sv. Kataríny Alexandrijskej v Hodejove
Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 2011. Neskorobarokový jednoloďový farský Kostol svätej Kataríny Alexandrijskej z roku 1753. Upravovaný bol v 3.tretine 18.storočia a v rokoch 1826, 1893, 1930 a 1975. Čiastočne rokokové vnútorné zariadenie. Jednovežová stavba s obdĺžnikovým pôdorysom s polkruhovým záverom stojí oproti cintorínu.
Kostol Márie-Magdalény v Blhovciach
Neskorobarokový rímskokatolícky kostol postavený v rokoch 1773 - 1777. Rozšírený bol v roku 1936. Obnovili ho v roku 1946. Jednoloďová stavba s polkruhovým uzáverom presbytéria, zaklenutým valenou lunetovou klenbou. Loď je krytá pruskou klenbou. Hlavný oltár je neskoroklasicistický s obrazom sv. Márie Magdalény z polovice 19. storočia. Kazateľnica je neskoroklasicistická z polovice 19. storočia.
Rímskokatolícky kostol sv. Michala archanjela v Ožďanoch
Rímskokatolícky kostol sv. Michala archanjela bol postavený v rokoch 1768 až 1774. Z tohoto obdobia sa zachoval pôvodný interiér. V krypte pred oltárom odpočívajú predkovia posledných majiteľov kaštieľa – rodiny Luzénszkej. Kostol bol neskôr viackrát opravovaný.
Evanjelický kostol v Nových Honoch
V obci Nové Hony sa nachádza evanjelický neoklasicistický kostol postavený v roku 1886, ktorý v súčasnosti slúži skôr ako modlitebňa. Kostol je sieňový, krytý rovným stropom. Fasády sú hladké, na nárožiach členené polostĺpikmi.
Kostol Navštívenia Panny Márie v Husinej
Kostol postavený v roku 1787. Obnovený bol po roku 1890. Rozšírili ho v roku 1922. Ide o halový priestor so segmentovým uzáverom, zaklenutý dvoma poľami placky a novopristavanou loďou s rovným stropom. Predstavaná veža je podklenutá plackou. Fasáda má oporné piliere, veža oblúčikový vlys.
Kostol sv. Gála vo Veľkých Dravciach
Rímskokatolícky kostol sv. Gallusa (sv. Gála) opáta, pôvodne baroková stavba zo začiatku 18. storočia, prestavaná a rozšírená v roku 1909 a opravovaná v roku 1958. Staršia časť kostola a veža je postavená z kameňa, predĺžená loď z tehál. V interiéri kostola sa nachádza hlavný oltár pôvodom baroko z druhej polovice 18. storočia spolu s drevenou stĺpovou architektúrou a v strede s olejomaľbou z konca 19. storočia.
Kostol Narodenia Panny Márie v Holiši
Orientácia stavby v dominantnej polohe a polygonálny tvar presbytéria svedčia o stredovekom pôvode rímskokatolíckeho Kostola Narodenia Panny Márie. Výskum koncom 90. rokov minulého storočia pritom preukázal, že stavba pochádza ešte z románskeho obdobia.
Františkánsky kostol s kláštorom vo Fiľakove
S dejinami Fiľakova je oddávna späté pôsobenie rádu františkánov. Prvý kostol a kláštor si tu mnísi postavili ešte v stredoveku. V roku 1554, keď sa Turkom po dobytí Fiľakovského hradu podarilo mesto obsadiť, premenili františkánsky kláštorný komplex na islamskú džámiju (mešitu niekedy spojenú so školou). Počas bojov v 17. storočí ho napokon úplne zničili. Po definitívnej porážke Turkov bol kostol i kláštor obnovený. Niekdajší neskorogotický sloh vystriedal moderný barokový. Kostol s bohatou a vzácnou vnútornou výzdobou bol zasvätený Nanebovzatiu Panny Márie. Dnes predstavuje františkánsky kláštorný komplex jednu z najkrajších kultúrno-historických pamiatok mesta.
Kostol sv. Márie v Konrádovciach
Malý secesný kostol postavený v rokoch 1938 - 1939. Ide o sieňový priestor s polygonálnym uzáverom presbytéria. Oltárny uzáver je zaklenutý kupolovitou klenbou. Loď má rovný strop. Veža je vstavaná, krytá ihlancom. Fasáda je hladká a členená polkruhovo zakončenými oknami.
Kostol sv. Štefana kráľa v Biskupiciach
Barokový rímskokatolícky kostol z roku 1728. Rozšírený bol v roku 1818. Opravili ho v roku 1887, 1925 a 1950. Ide o jednolodie so segmentovým uzáverom presbytéria a predstavanou vežou. Presbytérium je zaklenuté českou plackou a loď krížovou klenbou s medziklenbovými pásmi. Fasády sú členené lizénovým rámom. Hlavný oltár je pseudorománsky z konca 19. storočia. Mramorová krstiteľnica s lupienkovou kupolou je z prvej polovice 18. storočia.
Kostol Nanebovstúpenia Pána v Beline
Rímskokatolícky kostol postavený v roku 1896. Opravený bol v roku 1925. Rozšírili ho v roku 1928. Ide o jednoloďový priestor s polkruhovým uzáverom, zaklenutý valenou klenbou. V zadnej časti je betónový chór. Mierne vysunutá veža je z roku 1928. Krytá je ihlancom. Zvon z roku 1884. Fasáda jr členená polkruhovo zakončenými oknami.
Kostol sv. Anjelov strážcov v Čamovciach
Klasicistický rímskokatolícky kostol z roku 1846. Prestavaný bol v roku 1910 a upravený po roku 1946. Ide o jednoloďový priestor so segmentovým zakončením presbytéria. Interiée je krytý rovným stropom s fabiónom. Fasády sú členené lizénovým rámovaním. Veža je vstavaná.