top of page

Prírodné pamiatky

Pokoradzské jazierka a Kamenný Janko

Nevšedná a turisticky atraktívna lokalita sa nachádza neďaleko od mesta Rimavská Sobota medzi obcami Vyšná a Nižná Pokoradz. Územie zosuvových jazierok, lesostepný svah s Kamenným Jankom a ťažobnými komorami vyhlásili za prírodnú rezerváciu v roku 1993. Má rozlohu 60,86 ha. Dôvodom ochrany sú cenné časti prirodzenej krajiny v oblasti Pokoradzskej tabule, najmä prirodzené močiarne a vodné fytocenózy. Nachádzajú sa tu väčšie i menšie uzavreté terénne depresie – jazierka, ktoré vznikli kryhovým zosunom vulkanoklastík. Zosuvové jazierka sú bezodtokové a udržiava sa v nich len nazhromaždená dažďová voda.

Rekreačná oblasť Kurinec - Zelená voda

Rekreačná oblasť Kurinec - Zelená voda leží v južnej časti stredného Slovenska, približne 4 km južne od mesta Rimavská Sobota. Svojim návštevníkom ponúka kúpanie vo vodnej nádrži alebo v bazénoch s pitnou i geotermálnou vodou, ubytovanie v súkromných chatách, kemping. Kurinec je tiež ideálnym miestom na aktívne využívanie voľného času - nájdete tu ruské kolky, minigolf, tenisové dvorce, stolný tenis, ihriská na futbal i plážový volejbal. Pri vodnej nádrži  je požičovňa  člnkov a vodných bicyklov. Na svoje si tu prídu aj milovníci rybolovu a milovníci jazdy na koňoch. Pre tých,  ktorí obľubujú malú turistiku sa na pravom brehu vodnej nádrže rozprestiera Národná prírodná rezervácia Kurinecká dubina. 

Belinské skaly

Belinské skaly sú unikátnou prírodnou lokalitou nachádzajúcou sa v pohorí Cerová vrchovina. Predstavujú pôsobivú ukážku skalného mesta vytvoreného na okraji lávového prúdu zvetrávaním bazaltu. Ich zaujímavé skalné veže so strieškovitými výčnelkami, skalné okná a iné nevšedné útvary, na ktorých vidno jedinečnú doskovitú odlučnosť bazaltu, očaria azda každého návštevníka, podobne ako aj prekrásne výhľady do okolia či vzácne druhy rastlín a živočíchov, ktoré sa v lokalite vyskytujú. Na Belinské skaly, ktoré boli vyhlásené i za prírodnú pamiatku, sa možno dostať po žlto značenom turistickom chodníku z obce Belina. 

Rybník v Holiši

Rybník Holiša, 180 m n.m., je zásobený vodami z Ipľa. Umiestnený je v biotope lúk. Plocha povodia je 2,5 ha, začiatok výstavby rybníka bol v roku 1965 a ukončenie v roku 1969. Účel využitia: závlahy, priemysel, zarybnenie kaprom. Vypúšťanie rybníka sa uskutočňuje podľa potreby.
 

Vodná nádrž Veľké Dravce

Vodná nádrž Veľké Dravce sa nachádza neďaleko rovnomennej obce v okrese Lučenec na juhu Banskobystrického kraja. Napriek svojmu názvu patrí do katastrálneho územia obce Nové Hony. Vybudovaná bola na potoku Šťavica, ako akumulačná nádrž na závlahy poľných plodín. Na poliach v jej okolí sa v minulosti vo veľkom pestovala zelenina. Vodná plocha nádrže má 28,5 ha a objem nádrže je 377 tisíc metrov kubických vody. Keď vodná nádrž prestala slúžiť svojmu pôvodnému účelu, začala sa využívať ako chovný kaprový rybník. V súčasnosti je využívaná ako lovný kaprový rybník a patrí do rybárskych revírov Slovenského rybárskeho zväzu. Každoročne sa tu v máji koná rybárska súťaž. V letných mesiacoch je vodná plocha využívaná aj na rekreačné účely.

Rybník Ožďany

Rybník sa nachádza pri obci Ožďany v okrese Rimavská Sobota, pri ústí Maštinského potoka. Vodná plocha nádrže má veľkosť 8 ha. Patrí do rybárskych revírov Slovenského rybárskeho zväzu. Lov rýb je povolený len z brehu, zakázané je zanášať nástrahy a loviť z objektov vodnej nádrže.

Strom Goliáš v Čiernom Potoku

Dub letný v Čiernom Potoku je zaradený medzi významné stromy pôvodných druhov drevín. Odborníci odhadujú jeho vek približne na 250 rokov. Podľa posudku Štátnej ochrany prírody sa Goliáš vyvíjal ako samostatný solitér na okraji pasienka, čomu nasvedčujú najmä jeho rozmery. Obvod kmeňa vo výške 130 centimetrov nad zemou je 460 centimetrov. Takéto stromy sa dožívajú od 300 do 500 rokov.

Prírodný prameň v Čiernom Potoku

Prameň prírodnej rádioaktívnej minerálnej vody je aj toto leto najmä pre domácich obyvateľov vyhľadávaným zdrojom osvieženia. Vek vody odhadli odborníci na takmer 5000 rokov, pričom slabú rádioaktivitu ovplyvnili výlučne prírodné procesy.

bottom of page